RADOST jako lék pro rodiny s dětmi s ADHD
Kolibřík, delfín, veverka…co mají společného? Symbolizují radost, hravost, lehkost. Je to téma, které u dětí s ADHD a v jejich rodinách vnímám velmi silně.
Z mé praxe jsem pochopila, že největší úskalí v rodinách s dětmi, které se projevují jako rychlé, nesoustředěné, netrpělivé, impulzivní a vzteklé (ADHD, autismus), je patrná velká tíha, stres a napětí. To je umocněno pravidelnými negativními zpětnými vazbami ze školek, škol a jiných institucí. A tak jsem pochopila, že jednou z hlavních misí naší práce v INNP X-Academy je:
- Podpořit přirozenou RADOST u dětí z toho, jaké jsou, co prožívají a co vnímají
- Probudit RADOST u rodičů/učitelů, která ustupuje pod vlivem nejen běžných pracovně-rodinných starostí ale právě je udupávána každodenním a mnohaletým řešením všeho kolem jejich „problematického“ dítěte. Od komunikace, vztahů, učení až po trávení volného času. Vše je obestřeno tíhou, napětím, která se pohybuje v začarovaném kruhu, což kolem vytváří smyčku, která jako by člověka stahuje dovnitř a dolů.
- Radost znamená expanzi, lehkost radost.
- Stres/smutek znamená stahování, uzamykání a tíhu.
Po jednom ranním běhu a načerpání energie v přírodě mi to najednou došlo.
- Pochopila jsem, že vše v naší existenci je „o vibracích a frekvencích“.
- Pokud se pohybujeme/žijeme ve vysokých „lehčích“ vibracích /frekvencích – náš organismus prospívá, cítíme se lehce, vše má smysl a my plyneme a proudíme v souladu s naším životním nastavením.
- Jako by nám mozek jel na „vyšší obrátky“, cítíme jasno, víme, co dělat, víme, že je vše v pořádku a cítíme se příjemně usazení v našich životech.Jako když se z mlhy v údolí dostaneme nad mraky na hoře. Doslova jsem to mohla pocítit, když jsme byli lyžovat a dole byla mlha, zima, nebylo vidět na krok. Pokud jsme vyjeli lanovkou o pár metrů výš, dostali jsme se nad mraky kde bylo teplo, slunce a úplně jsme cítili příval energie. Takže ano, pokud jsme „vysoko“, cítíme lehkost a naplnění. Cítíme RADOST
- Pokud se pohybujeme/žijeme ve vysokých „lehčích“ vibracích /frekvencích – náš organismus prospívá, cítíme se lehce, vše má smysl a my plyneme a proudíme v souladu s naším životním nastavením.
- Pokud jsme dlouhodobě v hustých/nízkých vibracích, frekvencích, je to jako bychom na sobě měli nanesené bahno, které nás doslova stahuje dolů a dovnitř.
- Jako by náš mozek byl potažen nějakou clonou, vše je takové těžké, nejasné, tápeme, jsme vyčerpaní, jako bychom nemohli popadnout dech.
- Jsme v té mlze, kde není vidět na krok, všechno kolem nás je nejasné.
Radost ve vyšších frekvencích
Frekvence/vibrace, i když to zní vědecky, dávají smysl. RADOST je totiž jednou z emocí, která má vysoké kalibrační číslo pro stupně úrovně vědomí Davida R. Hawkinse. Ukazujeme si na konzultacích, jak to funguje. Děti, které často zažívají vztek, se pohybují na úrovní vědomí VZTEK (svět je z jejich pohledu nepřátelský). My pak nacházíme cestu, jak tento stav zpracovat a posunout doslova výš. Jsme zároveň rádi za to, že děti nejsou na úrovni SMUTEK, neřkuli STUD – to jsou nejnižší úrovně, kde organizmus neprospívá a život se přežívá, neužívá. Sice tyto děti tolik „neotravují“, ale o to horší je jejich vnitřní prožívání. Více o tomto tématu si můžete poslechnout od Dr. Nývlta, který o tom mluví humorně a velmi poutavě.
Radost v novém a starém paradigmatu
RADOST je pro mě také jasným symbolem nového paradigmatu.
Jak je to ve starém paradigmatu?
- Ve starém paradigmatu radost nemá příliš svoje místo.
- Spíš než obdivu hodná je taková povrchní a zdá se, že je spíš „divné“, když se někdo cítí dobře. Budí to podezření, možná i závist… Archetypálně víme, že vše se musí vydřít, obětovat…
- Nevítězí možná ten radostný ale ten, který víc trpí, kdo se umí překonat, zapřít, kdo vyvíjí značné úsilí, kdo se obětuje třeba pro rodinu.
- Pokud zažíváme radost, zažíváme pocit viny: „podívej se na…jak trpí“…
Zatímco moje milé nové paradigma😊
- Zde je hluboká vnitřní RADOST prostě sexy. Je nakažlivá, přitažlivá.
- Přitahuje doslova okamžiky, které nám dávají smysl, které nás naplňují a díky nimž život žijeme a ne jenom přežíváme.
- Zajišťuje nám tzv. orgasmické žití (slovy tvůrců Access Consciousness) – život má grády, těší nás, žijeme naplno a prostě si užíváme hlavně v těch jednoduchých běžných denních záležitostech. Jsme v neustálém „wow“ – nad trávou, mraky, dětským smíchem, jídlem. Ve francouzštině je to pojem „savoir vivre“ – umění žít a užívat si (tím vždy ostatně byli Francouzi pověstní, jak si uměli užívat a vše vychutnat – jídlo, sex…)
- Smutek patří do té míry, do jaké se dokážeme na určitou dobu ponořit do sebe, do své hloubky
- Jinak je ČAS na RADOST, LEHKOST a UVOLNĚNÍ.
- Když máme radost, tvoříme, organismus prospívá, chce se učit, dozvídat věci o světě.
- Radost nás doslova vyživuje.
- Když jsme v radosti, jsme INSPIRACÍ pro ostatní.
- Vibrace vědomé radosti šíříme dál do svého okolí, pocítí uvolnění i děti, manžel, rodina nebo kolegové v práci.
Proto je podle mě opravdu důležité zažívat radost doma i ve školce a ve škole. To je to, co myslíme pojmem „bezpečné prostředí“, které pořád opakujeme na konzultacích a na školeních.
Víme, co nám všechno působí radost?
Jaký je vlastně pocit radosti…Je to jako když máme takový ten „zamilovaný“ úsměv na rtech a víme, že vše je v pořádku, že i když z vnějšku není zrovna do skoku (prohry, práce, politická a společenská situace, vztahy, finance…), máme pocit, že jsme ve flow a že se všechny věci dějí tak, jak mají: neporovnáváme se, nesoudíme,nehodnotíme.
Radost je taky o tom, jak umíme hospodařit s naší energií a s časem, který máme k dispozici a který nám byl „darován“. Když se ráno vzbudíme je tam tíha a myšlenka: „Proboha zase další den?“ Nebo se budíme s pocitem a otázkou: „Co mi dnešní den přinese? Co mám dnes vytvořit? Co mám dnes přinést své rodině, světu? Co mám přinést sobě? Co moje tělo chce dnes mít, obléknout si, jíst, dělat, s kým se chce setkat?“
Nemáme tedy rozdělený čas na „práci“ a „volný čas.“ Ideálně je nám práce koníčkem, nabíjí nás a poskytuje dostatek prostoru být sám se sebou, se svými myšlenkami a pocity. Nabíjí nás čas s rodinou a s našimi dětmi. Nabíjí nás čas o samotě.
Pokud se dostáváme do vyšších frekvencí a do lehkosti, uvolnění, pak máme skvělou výchozí pozici, ze které můžeme fungovat a získat pak nadhled, tvořit a obohacovat svůj život a ovlivňovat tak i pozitivně své okolí.
Radost a děti?
Pozorujme děti, jak jsou radostné jen ve svém čirém bytí. Miminko je spokojené, přijímané v bezpečí, má naplněno svých pět základních emočních potřeb (podpora, sycení, místo, limity, ochrana). Pokud není spokojené, tak samozřejmě nezlobí, ale reaguje na nějaké podněty, které ho ruší.
Chování dětí je ukazatelem pro nás samotné. Pro to, pod jakou pokličku našich životních témat můžeme nakouknout. Co nám radost dává nebo kde si ji necháme naopak vzít. A když vyladíme sami sebe, vidíme, že se ladí automaticky i okolí.
„Chování je tedy způsob komunikace“, jak zní moje oblíbené motto. Tak tedy pokud jsme vědomými rodiči/učiteli, víme, jak důležitá je radost a že pokud nás děti „zlobí“ znamená to, že „se zlobí“ tj. projevují nespokojenost, je třeba s tím pracovat a prozkoumat souvislosti. Čas a energie nad tím strávená, se vyplatí. Hovoříme o tzv. bezpečném prostředí. To je to, co nám (dětem i dospělým) pocity radosti, lehkosti umocňuje.
Buďme tedy jako děti, lehněme si s nimi na zem, sedněme si na lavici nebo dolů společně do kroužku i když jsme třeba učitelé. Sledujme jejich chování, nechme se inspirovat. Vylezme třeba i na strom, zahrajme si nějakou dětskou hru, odeberme na chvíli vážnost domácím a pracovním záležitostem. Buďme chvíli sami, chvíli ve společnosti spřízněných, pokud možno radostných lidí. Proto vlastně tak krásně fungují a nabíjejí nás různá setkávání, skupiny, kde tvoříme, podporujeme se spíš než kde se musíme obhajovat nebo dohadovat.
Co můžeme udělat pro rozproudění radosti v našem životě?
Pokud se chceme vyladit na radost, je dobré se zaměřit na různé aspekty. Jednak je možné odblokovat tíhu a napětí na terapiích (například u nás na Access Bars a Access tělesné procesy nebo kraniosakrální terapii). Nebo doporučujeme taky individuální rodinné konstelace či odblokování kineziologií One brain v případě, že nám radosti v našich životech „brání“ naše rodová linie. U nás máme celou řadu námětů, kterými provázíme naše klienty.
Doporučujeme samozřejmě využít naše principy a la Metoda PES ®
PŘÍSTUP: zamyslet se, jestli se nepohybujeme většinu času ve starém paradigmatu – nejsme v tíze, v roli oběti, nemáme pocit, že nám něco nebo někdo škodí a omezuje nás v „rozkvětu“. Přesun do nového paradigma – jsem sám tvůrcem života a můžu se nechat inspirovat a pomoci (například terapie Access bars).
POHYB
- čchikung – uvolnit, vyklepat napětí, vytřást tělo
- zatančit si se šátkem na očích
EMOCE
- BLAŽENÝ DECH – s hlubokým výdechem vyloudit zvuky mmm, úsměv, přivřené oči. Zazpívat si.
- Začínat s radostí každý den a také každé pondělí, jako začátek týdne.
- Uvědomit si, co nám dělá BLAHO, abychom měli BLAŽENÝ výraz v obličeji (můžeme vyzkoušet blažený dech), něco si vychutnat – ať už je to příjemný film, jídlo, cestování nebo zachumlání v posteli.
SMYSLY
- Zatleskat si, propojit si hemisféry.
ZDRAVÍ ZEVNITŘ
- KAKAO – pozor nejedná se jen o nějaké granko😊. Jde o prastarou medicínu, která pochází od dávných civilizací Střední a Jižní Ameriky. Působí na nervový systém a právě hodně souvisí s tématem uvolnění a radosti. Pili jej Aztékové, Mayové. Má stimulující, energizující a harmonizující účinky. Působí jako přírodní antidepresivum, podporuje soustředění a kreativitu. Uvolňuje napětí ve svalech. Uvolňuje psychiku díky tomu, že tělo pitím kakaa vytváří a přijímá některé látky jako je serotonin, fenyletylamin a další. Já sama pravidelně na kakaové ceremonie chodím a můžu potvrdit, že působí úžasně na dospělé, i na děti. Kakao vás prostě hýčká. Obsahuje řadu výživových a aktivních látek (například antioxidanty), je bohaté na zdravé tuky, o čemž si můžete nastudovat (ideálně si účinky zažít) u odborníků na kakaové ceremonie. Jeho příprava je opravdu slavnostní. Jeho účinky jsou na nejrůznější aspekty lidského zdraví. Vychutnejte si ho v rámci nějaké ceremonie nebo klidně i doma. Udělat menší množství (je vhodné doplnit skořicí, kardamomem a hlavně datlovým sirupem, aby nebylo příliš hořké), naladit se na něj, naladit se na všechny cesty, které k němu vedly – od zasazení semínka, přes růst někde v Guatemale, sběr, všechny cesty, které vedly až do našeho hrníčku a k našemu srdci.
ZDRAVÍ NA SEBE
- Kupte si aroma olej a sprchový gel Radost ze života (zkušenost mám s Nobilis Tilia).
- BLAHO je základ BLAHOBYTU, ale myslím tím čiré BLAHO Z BYTÍ. Ve francouzštině se to nazývá Savoir vivre, v angličtině bych to nazvala PURE JOY.
UDĚLAT NĚCO JEN TAK
- Napustit si vanu, poslechnout příjemnou melodii, zrušit schůzku, zrušit na jeden den školu, udělat si výlet do přírody.
- Radost i dávat a šířit, nejen přijímat.
- Každý den se naladit na vyšší vibrace „HIGH VIBES“.
A jako vždy používat co nejčastěji :
- Mantru Access Consciousness: Vše v životě ke mně přichází s lehkostí, radostí a slávou.
- Otázky podle Access Consciousness: Co vše je tady možné? Jak můžu být ještě uvolněnější a radostnější? Jaké jsou zde nekonečné možnosti?
Petra Laméa Poláková, terapie, školení ADHD jinýma očima